Ja origjina e fjalës ‘Shqipëri’ dhe pse bota na quan Albania

Shqiptari i thotë vetes shqiptar, vendit të vet Shqipëri, Shqipni, po populli njihet në botë, sikundër dihet, lashtërisht si Albanais, Albanese etj., dhe vendi i tij si Albanie, Albania. Ky emërtim i dyfishtë ka arsyet e veta. Ai ka lidhje

Read More

Edhe Zoran Bozhinovski lirohet nga burgu, vetëm shqiptarë ende po vuajnë burgjeve

Edhe Zoran Bozhinovski lirohet nga burgu, vetëm shqiptarë ende po vuajnë burgjeve Gazetari Zoran Bozhinovski është liruar nga burgu në këto çaste. Ai ishte i akuzuar në rastin “Spiuni”, për spiunim dhe shoqërim kriminel. Që nga ardhja e Zoran Zaevit,

Read More

Kërkohen “dylberat” në BDI, ja denoncimet e para

Deputeti i BDI-së Branko Manajllovski tha se në BDI ka shumë pjesëtarë të komuniteti të homoseksualëve. Kjo nënkupton se iniciativa për legalizimin e martesave të së njejtës gjini, nuk është vetëm e Xha Brankos por edhe të personave tjera brenda

Read More

S’ka më biftek e mish bizoni për zyrtarët e shtetit. Zaevi e mbyll ‘qesen’

Kryeministri, zv.kryeministrat, ministrat pa resorë, Sekretari i Përgjithshëm, zyrtarë të tjerë të zgjedhur dhe anëtarë të sigurisë në Qeveri, nga tani do tu lejohet të shpenzojnë vetëm 30 mijë denarë në muaj në restorante dhe bare, pasi qeveritë paraprake në

Read More

Trump e Macron darkojnë me gra në Kullën Eiffel

Presidenti amerikan, Donald Trump ka darkuar në një nga restorantet më romantike të Parisit. Trump dhe bashkëshortja e tij, Melani iu bashkuan presidentit francez Emmanuel Macron dhe gruas së tij, Briggite në restorantin e famshëm të Alain Ducasse, “Le Jules

Read More

Zgjedhen anëtarët e Komisionit Parlamentar për Marrëdhënie Ndëretnike

Parlamenti i Maqedonisë në vazhdimin e pasdites të seancës së tetë ka miratuar një vendim për zgjedhjen e anëtarëve të Komisionit për marrëdhënie ndëretnike. Për anëtarët e Komisionit nga deputetët maqedonas janë zgjedhur Xhaklina Llazarevska, Nikica Korubin, Kosta Janevski Sllavica

Read More

Përgjaket plazhi i Durrësit, plagoset i moshuari (FOTO)

Një ngjarje jo normale ka ndodhur rreth 20 minuta më parë në plazhin e Currilave në Durrës. Për shkak të erës njëra nga çadrat e plazhit është rrëzuar duke plagosur dhe gjakosur një klient dhe pushues të moshuar pranë një

Read More

Sekretariatit për Implementimin e Marrëveshjes së Ohrit i merren miliona denarë (VIDEO)

Me rebalansin e ri të buxhetit është prekur edhe Sekretariati për Implementimin e Marrëveshjes së Ohrit të cilëve u janë marrë miliona denarë nga buxheti i paraparë për këtë vit. Nga  666.699.000 denarë sa ishin paraparë në fillim, nga buxheti

Read More

Izraeli arreston imamin e xhamisë Aksa në Jerusalem

Policia izraelite pas ngjarjes së përjetuar në Mesxhid-i Aksa ka arrestuar myftiun e Jerusalemit shejh Muhammed Husejin raporton Anadolu Agency (AA). Omer Husejin, djali i myftiut të Jerusalemit, në një deklaratë për gazetarin e AA-së tha se “Policia izraelite ka arrestuar

Read More

Në vend të LR-së, pjesë e qeverisë PDSH-ja e vërtetë?!

Nëse i dëgjon përfaqësuesit e partive që e përbëjnë koalicionin qeverisës, ke përshtypjen se bëhet fjalë për tri qeveri të vendeve të ndryshme. Pra ke përshtypjen se kryeministri i Maqedonisë dhe kryetar i LSDM’së, Zoran Zaevi është duke ndërtuar shtet

Read More