Tragjedi në Gjermani, humbin jetën çifti i ri shqiptar

Dy shqiptarë nga Malisheva kanë mbetur të vdekur pas një aksident trafiku në Gjermani. Mësohet se bëhet fjalë për një qift të ri. Personat në fjalë janë Labinot Kastrati dhe Elmedina Kastrati 24 vjeçare. Familjarët e tyre e kanë dhënë

Read More

Përleshje masive në një xhami shqiptare në Zvicër

Në maj të këtij viti në fshatin Gebenstoft të Zvicrës qendrore është hapur një xhami për besimtarët e komunitetit shqiptar. Më parë në atë objekt piqeshin pica. Tani këtu mendohej të shpërndahej ushqim shpirtëror për ata që kanë nevojë. Nënkryetari

Read More

NJË TUALET PREJ FLORIRI

Adhuruesit e artit kanë edhe dy javë kohë për të provuar “Amerikën”, emri që i është vënë një wc-je prej ari, 18-karatëshe, e ekspozuar në muzeun Solomon Guggenheim të Nju Jorkut prej gati 1 vit. Gjatë kësaj kohe, mbi 100

Read More

U fejua me tjetër, shqiptari xheloz torturon vajzën: “Guxo dhe…”

Kot nuk thonë: Kur e ke nuk e vlerëson dhe kur të ikën e kupton! Marrëdhëniet e dashurisë, jo të gjitha përfundojnë në altar, e disa nuk mbyllen mirë. Një vajzë na ka rrëfyer në faqen tonë në Facebook “Shkodra.News”

Read More

Ja cilat kafshë lejohen të theren për kurban e cilat jo

Besimtarët e besimit islam nesër e festojnë festën e Kurban Bajramit, festa e dytë më e madhe myslimane menjëherë pas Fitër Bajramit. Me namazin e mëngjesit, e pastaj edhe me namazin e Bajramit fillon festimi treditor, në të cilin respektin

Read More

Muslimanët e Arakanit tregojnë barbarizmin që përjetuan

Vazhdojnë të vijnë pamje të reja lidhur me momentet e tmerrshme të civilëve dhe dhunës së ushtruar ndaj muslimanëve të Arakanit nga ushtria e Mianmarit. Vazhdojnë të vijnë pamje të reja lidhur me momentet e tmerrshme të civilëve dhe dhunës

Read More

Besimtarët myslimanë nesër kremtojnë Kurban Bajramin

Besimtarët e besimit islam nesër e festojnë festën e Kurban Bajramit, festa e dytë më e madhe myslimane menjëherë pas Fitër Bajramit. Me namazin e mëngjesit, e pastaj edhe me namazin e Bajramit fillon festimi treditor, në të cilin respektin

Read More

Ndrecaj dhe Rizaj u vranë të lidhur, nuk pranuan 35 milionë euro?!

Gjatë seancës gjyqësore për rastin e përleshjes së armatosur në “Lagjen e Trimave” të Kumanovës, të akuzuarit ndër të cilēt Sami Ukshini tha se Mirsad Ndrecaj dhe Beg Rizaj janë vrarë të lidhur. Sami Ukshini gjatë seancës pyeti gjykatësin se

Read More

Njihuni me heronjtë shqiptarë që po shpëtojnë qindra amerikanë nga vërshimet

Beqir Sina-INA Amerika është në gjendje të jashtëzakonshme qe disa ditë për shkak të vërshimeve, por në gjendje gatishmërie janë edhe dy shqiptarë nga Kosova për t’u dalë në ndihmë amerikanëve, njofton korrespondenti i agjencisë së lajmeve INA. Media ka

Read More

Reformat në arsim do të bëhen me pjesëmarrje të mësimdhënësve

Ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Renata Deskoska sot realizoi takim me përfaqësues të Plenumit të mësimdhënësve, me të cilët janë diskutuar problemet e mbledhura shumëvjeçare në arsim. Në këtë takim ministrja Deskoska ka paralajmëruar më shumë reforma në arsimin fillor,

Read More