Krijohet shteti më i ri në Ballkan, ka vetëm 470 mijë banorë

Liberlanda, një territor i papretenduar nga asnjë shtet mes Serbisë dhe Kroacisë, është e vendosur ta çojë rastin e vet në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë së OKB ndërsa pretendon se ka 90 zyra në të gjithë botën. I vetshpalluri shtet

Read More

LAJMI I FUNDIT/Përplasen dy vetura me targa zvicerane , ka të lënduar nga Hasanbegu dhe Haraçina

Një aksident i rëndë ka ndodhur në afërsi të Hotel “Continental ” Shkup mbrëmjen e së premtes.Dy vetura me targa zvicerane janë përplasur duke shkaktuar lëndime të rënda për disa persona nga Hasanbegu dhe Haraçina .Njëra prej veturave ka qenë

Read More

Ahmeti e Sela kanë hequr dorë nga zyrtarizimi i shqipes, pasi Zaev ka premtuar zyrtarizimin e martesave homoseksuale

BDI dhe LR PDSH deri para tre netëve kanë qenë kundër propozim ligjit të LSDM-së për gjuhët, që sonte kaloi në qeveri. Ministrat e këtyre dy partive madje kanë lëshuar mbledhjen e qeverisë, duke e refuzuar këtë propozim dhe duke

Read More

Bashkim Uzairi: Fundjava do të jetë e rëndë për personat me hemofili, përgjegjësia bie mbi institucionet

“Kjo fundëjavë do të jetë e rëndë për shumë persona me Hemofili. Paaftesia e institucioneve pergjegjese per shpalljen e tenderit te suksesshem per faktoret e koagulimit per nëntë muaj i la keto persona pa terapin e nevojshme per thuaj se

Read More

B.Osmani ka rrahur një biznesmen për shkaqe banale, ja emri i biznesmenit (Foto)

B.Osmani së bashku me pesë persona tjerë kanë sulmuar binzismenin Esad Umer, pronar i kompanisë së transportit, “Klasik Kompani”. Sulmi ka ndodhur në Ohër, njofton Ohrid Skaj, kurse shkaqet për sulmin kanë qenë banale. B.Osmani ka kërkuar nga Esad Umer

Read More

Zeqiri ia bën “8 me 2” Bujar Osmanit: Ligji për gjuhën shqipe nuk është i BDI-së

Bujar Osmani i BDI-së është lavdëruar për kalimin në qeveri të propozim ligjit për gjuhën shqipe. Mirëpo menjeherë ka reaguar deputeti i LSDM-së, Muhamed Zeqiri, sipas të cilit BDI nuk ka çka lavdërohet me këtë propozim ligj. “Pas vendimit per

Read More

Ligji për gjuhët kalon në Qeveri, nuk jepen detaje për shqipen

Kështu propozim ligji në fjalë që ishte pjesë e marrëveshjes mes partnerëve të koalicionit qeveritarë mori dritë jeshile dhe si i tillë do të dërgohet në Kuvend për procedurë të mëtejme. Zv.kryeministri për çështje evropiane, Bujar Osmani, përmes një postimi

Read More

Barack Obama e feston ditëlindjen, sa bukur e uron gruaja (Foto)

Barack Obama e feston sot ditëlindjen e 56-të. Ish presidenti i Amerikës e ka marrë një befasi të këndshme nga gruaja e tij të përcjellur me një mesazh romantik. “Një vit më i vjetër, por i njëjti djalë fenomenal që

Read More

Rrëzohet një aeroplan në Zvicër, ka edhe të vdekur

Dy adoleshentë dhe një pilot raportohet se kanë mbetur të vdekur pas rrëzimit të një aeroplani në një kamp veror në Zvicër, thuhet sipas policisë atje. Incidenti ndodhi në kantonin e ‘Grunbunden’ në lindje të vendit. Të vdekur mbetën dy

Read More

Dalin pamjet e atentatit: Dy të rinj zbresin nga xhipi, ja si u plagos 24-vjecari shqiptar (VIDEO)

Këta janë pamje të atentatit ndaj 24 vjeçarit Lorenc Hoxha që ndodhi mbrëmjen e djeshme në kryqëzimin e Komunës së Parisit. Videoja mban datën 3 gusht 2017, dhe në ekran është shënuar ora 19: 51 minuta. Policia është njoftuar në

Read More