Përmes Serbisë po zbatohet një skenar për destabilizimin e Ballkanit, ja kush alarmon

Lidhja Demokrate e Maqedonisë (LD) nëpërmjet një kumtese vlerëson se tërheqja e personalit të ambasadës së Republikës së Serbisë është skenar për destabilizimin e Ballkanit nga një shkallë më e gjerë, ku interpretohet interesi gjeostrategjik i më shumë qendrave të

Read More

Gjykata e Indisë ndalon “divorcin e menjëhershëm” të myslimanëve

Gjykata e lartë e Indisë konstatoi se praktika e divorcit të menjëhershëm të myslimanëve është jokushtetuese, duke shënuar një fitore të madhe për aktivistet e të drejtave të grave. Gjykata tha se praktika e tillë është “joislamike”. India është një

Read More

Tre vëllezërit e vegjël shpëtohen për mrekulli nga rrënojat e tërmetit

Ekipet e shpëtimit kanë arritur të nxjerrin tre vëllezër, të cilët ishin bllokuar nën rrënoja pas një tërmeti vdekjeprurës në ishullin italian të pushimeve Ischia. Shërbimi i zjarrfikësve konfirmoi se ata kishin shpëtuar 11-vjeçarin në orën 14:12 të martën. Vëllai

Read More

Linda Morina këngë për Bajram Rexhepin (Video)

Linda Morina ka kënduar një këngë për ish-kryeministrin e Kosovës, Bajram Rexhepi i cili u nda nga kjo jetë ditën e djeshme.

Read More

“Qeveria e Maqedonisë me master plan për IPA fondet”

Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Maqedonisë për çështje evropiane, Bujar Osmani dhe ministri i Financave, Dragan Tavdovski, në një konferencë të përbashkët për media, njoftuan se “qeveria ka në plan për të përgatitur një master plan të ri që do të

Read More

Mediat serbe: Vëllai Zaev thikë pas shpine (FOTO)

Zaev i ka shpallur luftë Serbisë”, “vëllai Zaev thikë pas shpine”, “shërbimet e Maqedonisë i kanë përcjellë dhe i kanë frikësuar diplomatët serb”, “Maqedonia i ka përgjuar diplomatët serb?!”, këto janë disa nga titujt e gazetave të Serbisë gjatë ditës

Read More

Shkup, nëna dhe fëmija një vjeçar largohen nga shtëpia në drejtim të panjohur

Dje, B.D. (22) nga fshati Petrovec-Shkup, ka paraqitur se më 19 gusht të këtij viti, në drejtim të panjohur, është larguar gruja e tij A.A. (24) së bashku me djalin një vjeçar. Raportuesi ka theksuar se e humbura është me

Read More

Reka: Serbia e ka konsideruar deri vonë Maqedoninë si koloni të saj

Pas tensionimit të raporteve diplomatike mes Serbisë dhe Maqedonisë mund të fshihen shumë interesa nga rrafshi gjeopolitik, thonë njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare. Serbia ka tërhequr stafin e saj diplomatik nga Shkupi, duke mos e sqaruar saktë një veprim të tillë.

Read More

”Nuk do të lejojmë askënd të sjell vendime pa dëgjuar zërin tonë” (Video)

Qytetarë të Karposhit, sot janë mbledhur për nënshkrimin e peticionit për referendum kundër ndërtimit të kampit për migrantët në Maqedoni. Ata u shprehën para medias se nuk do të lejojnë që të sillen vendime pa dëgjuar zërin e qytetarëve për

Read More

(VIDEO) Shkupi, për dikë nënë, për dikë njerkë

Shkupi funksionon me standarde të dyfishta, flasin këto pamje të xhiruara në dy komuna të ndryshme të po të njëjtit qytet. Ky park në lagjen Kapishtec të Komunës Karposh është i rregulluar sipas standardeve evropiane dhe plotëson nevojat e të

Read More