Posts From Kumanovapress

Back to homepage
Kumanovapress

Kumanovapress

Davidoviq: E drejta e ankimimit nuk e shtyn paraburgimin, këtu ka zvarritje dhe obstruksione

Secili gjykatës për punën e tij duhet doemos të ketë edhe përgjegjësi penale, shprehet avokati Zvonko Davidoviq, duke komentuar vendimet e gjykatave lidhur me kërkesat e PSP-së për paraburgim dhe ankimimet e të akuzuarve që t’u kthehen pasaportat. Davidoviqi konsideron

Read More

I merret pasaporta edhe agjentit Munir Pepiq, i afërt me Gruevskin

Gjykata e Apelit në Shkup vendosi që banori i Shkupit Munir Pepiq, anëtar i Agjencisë së Inteligjencës, i akuzuar nga PSP, t’i merret pasaporta. Ai akuzohet nga PSP për rastin e Pustecit, manipulim në zgjedhjet e parafundit, në ish-qeverisjen e

Read More

LSDM-ja propozon projet-ligj për marrjen e patentës së shoferit

Koordinatori i Grupit parlamentar të LSDM-së, Tunteva dhe disa deputetë nga shumica kanë sjellur një projekt-ligj mbi ndryshimet mbi procedurën e shkurtuar për qëllim për mbrojtje më të mirë të grupeve të pambrojtura në komunikacion dhe të drejtat e tyre.

Read More

MPB konfiskoi armë dhe granata në fshatin Bllacë (VIDEO)

Janë gjetur armë pranë një rrugë të paasfaltuar në fshatin Bllacë, informon Ministria e Punëve të Brendshme. Në fshatin Bllacë, më saktë në afërsi të rrugës rajonale në Kosovë, në kanalin pranë një rrugë të paasfaltuar, janë gjetur dy granatë

Read More

Kush është 007 shqiptar, Iliaz Bazna, mbret i spiunazhit botëror (FOTO)

Një nga çështjet më të famshme të spiunazhit gjatë Luftës së Dytë Botërore është ajo e një shqiptari nga Kosova më emrin Iliaz Bazna, ose me pseudonimin e tij “Cicero” apo 007 shqiptar, që vazhdon të jetë një temë kryesore

Read More

Lëvizje BESA më me popullaritet në Shqipëri se sa parti’çka e Kreshnikut

Kreshnik Osmani, para ca ditëve në rrjetin sociale të tij, i kundërshtoi ashpër përfaqësuesit të Lëvizjes BESA, sepse qenkan një Lëvizje që luan politikë edhe me SH.B.A.-në edhe me Turqi-në. Por njerëzit në rrjetet sociale, me gjithë kuptimin e fjalës

Read More

Gjykatësit të cilët e liruan Koçanin vendosin edhe për Grujeskin, Jakimovskin dhe Boshkovskin

Nëse nuk ka ndryshime në rendin e Gjykatës Supreme, kryetari i saj, Jovo Vangellovski, gjykatësit Risto Katavenovski, Rahillka Stojkovska, Xhemali Saiti dhe Faik Arsllani, si pjesë e Këshillit Penal të cilët liruan Sead Koçanin duhet të vendosin edhe për lirinë

Read More

Komandant Kaçaku: Kjo është e vërteta për ‘Lagjen e Trimave’ (Letra)

Nasuf Beqiri-Kaçaku, njëri prej të arrestuarve të Grupit të Kumanovës me një letër drejtuar gazetës ‘Lajm’ në Maqedoni duke e treguar të vërtetën e tij për ngjarjet e 9-10 majit të vitit të kaluar në Kumanovë. Në letër ai në

Read More

Komandant Sokoli: Begu dhe Mirsad Ndrecaj ishin organizator të ngjarjeve në Lagjen e Trimave

Në seancën gjyqësore ku po gjykohen të akuzuarit për rastin “Kumanova- Lagjja e Trimave” është rrëfyer Sami Ukshini, i njohur në opinion si “Sokoli”- nofkë kjo e tij që nga konflikti i vitit 2001. Ai në detaje para gjykatës ka

Read More

Dy të fortët thellojnë bashkëpunimi, ‘shqelmojnë’ Serbinë

Një e dhënë e re e shpërndarë nga Instituti i Statistikave ka treguar për një ndryshim esencial në marrëdhëniet ekonomike të Shqipërisë, por edhe gjeopolitikës së saj. Sipas INSTAT, në vitin 2016 Shqipëria ka shtuar në zërat e tregëtisë me

Read More