LAJME NGA RAJONI

Back to homepage

Një shqiptar 22 vjeçar deshi ta bëjë papën musliman

Një 22-vjeçar shqiptar është përzënë nga Italia për shfaqje simpatie për Shtetin Islamik. Ministri i Brendshëm i Italisë, Marco Minniti, ka firmosur për të 77-tën herë këtë vit një urdhër përzënieje nga vendi i tij. Shqiptari i përzënë ishte rezident

Read More

Kris “qyteku” në debat televiziv, grushta mes politikanëve (VIDEO)

Në kohë zgjedhjesh ajo që bie në sy është acarimi i atmosferës zgjedhore gjatë fushatës. Përveç debatit dhe akuzave të ashpra politike, nuk mungojnë edhe grushtat mes atyre që kërkojnë votën e popullit, apo ata që janë të zgjedhur të

Read More

Borë në Kroaci: Kushte dimërore nëpër rrugë, kamionët nuk mund të qarkullojnë (FOTO)

Edhe pse kalendari veror vazhdon ende, në disa pjesë të Kroacisë mbrëmë ka rënë bora e parë. Gorski Kotar u zbardh nga dëbora, shkruan Jutarnji List, transmeton Tetova News. Për shkak të reshjeve të shumta të shiut, dje në pjesën

Read More

Ky turk parashikoi tërmetin e frikshëm në Meksikë: Çfarë tha para 12 ditësh

Duket në kufijtë e së pabesueshmes, por tërmeti i ndodhur dje në Meksikë pritej nga të paktën një shkencëtar. Ai është nga Turqia edhe quhet Ahmet Ercan. “Tensioni në koren e tokës mbetet ende i lartë. Pas këtij tërmeti, brenda

Read More

Egesta Lopçi, shkencëtarja myslimane shqiptare që po mahnit Italinë

Historia e jashtëzakonshme e mjekes që thëniet e Profetit Muhamed i konkretizon në zbulime shkencore. Një shkencëtare myslimane nga Shkodra është duke mahnitur Italinë. Egesta Lopçi, është studiuese e avancuar e mjekësisë bërthamore. Së fundmi ajo është nderuar me një

Read More

Helikopteri rus lëshoi raketën gabimisht, godet veturat e parkuara – plagosen disa dëshmitarë (Video)

Portalet ruse njoftojnë sot se dy persona u plagosën gjatë një stërvitjeje ushtarake “West2017” në perëndim të vendit kur helikopteri, gabimisht gjuajti me raketa në drejtim të automjeteve të parkuara. Në një video të postuar nga mediat ruse, dy helikopterë

Read More

“Të lutem nënë lërmë të iki nga kjo jetë qeni”, ngjarja që tronditi Shkodrën. 15-vjeçari përlot qytetarët

Janë me dhjetra e qindra personat që tentojnë të largohen nga Shqipëria, për të kërkuar azil në vendet e BE, për një jetë më të mirë. Qytetarët shkodranë janë bërë dëshmitarë të një ngjarje rrënqethëse, ku një i mitur kërkonte

Read More

Kjo është vogëlushja shqiptare që u masakrua nga 2 qen pitbull në Itali

“Një ngjarje që nuk mund të shpjegohet. Nuk gjej fjalët. E gjithë qyteza është në zi për tragjedinë që ka goditur këtë familje” , është shprehur për mediat italiane Mauro Brunetti, nënkryetari i bashkisë së komunës së Flero, pas ngjarjes

Read More

Udhëheqësit botërorë mblidhen në Nju Jork për takime në OKB

Udhëheqësit botërorë mblidhen këtë javë në Nju Jork për takimet e përvitshme të OKB-së, ndërsa bota është përfshirë nga konflikte të shumta. Takimet pasojnë një periudhë aktiviteti të shtuar bërthamor dhe të raketave të Koresë së Veriut, si dhe një

Read More

Rumani: Tajfuni i fuqishëm plagos 67 qytetarë dhe vret 8 të tjerë

Një stuhi e fuqishme ka tronditur Rumaninë perëndimore, duke vrarë tetë persona dhe plagosur të paktën 67 të tjerë. Shumica e viktimave ndodheshin brenda qytetit të Timishoarës, ku erërat arritën deri në 100 km / h, duke shkulur  pemët dhe

Read More