Ish-shefi i antiterrorit dhe aksionit në Lagjen e Trimave në burg në Greqi, kërkon që të mos ekstradohet në Maqedoni

Ish-shefi i antiterrorit dhe aksionit në Lagjen e Trimave në burg në Greqi, kërkon që të mos ekstradohet në Maqedoni

Ish-shefi i njësisë antiterroriste të MPB-së në Maqedoni, Dejan Vuçkoviq i cili po vuan burg në Greqi, kërkon që të mos ekstradohet në Maqedoni, për shkak të rrezikut të tij, duke qenë se në ngjarjet e 9 dhe 10 majit në Lagjen e Trimave në Kumanovë ishte udhëheqës i operacionit policor.

Vuçkoviq këtë e ka theksuar një muaj më parë, duke shprehur shqetësime, derisa sot Prokuroria Publike kërkoi burg të përjetshëm për gjithë anëtarët e grupit.

Ai në shkurt të këtij viti u arrestua në Greqi, pasi që ndaj tij ishte shpallur fletëarrest ndërkombëtarë, pas arratisjes së tij nga paraburgimi shtatorin e kaluar. Ai fillimisht ishte arrestuar në Shkup me akuzën për trafikim me armë dhe lëndë narkotike, pasi që në makinën e tij ishte gjetur granatë dhe më shumë se 800 gram kanabis, transmeton Plusinfo.

Vuçkoviq ka kërkuar azil politik dhe ka bërë ankesë kundër ekstradimit në Maqedoni. Në letrën e tij ai ka shkruar se nëse do të kthehej në Maqedoni, ai do të përballet me tortura dhe deri në vdekje. Sipas mediave greke, ekstradimi i tij ka të bëjë me luftimet e 9 dhe 10 majit të 2015 në Kumanovë, ku ai po e udhëhiqte aksionin. Ai ka thënë se struktura të caktuara në Maqedoni e piketojnë ate si përgjegjës për vrasjen e luftëtarëve të UÇK-së në Kumanovë. (Plusinfo)


Related Articles

“Jarani” i Gruevskit po bën qejf, derisa Maqedonia po “digjet”?!

Derisa kriza politike po shkon drejt thellimit, aleati i Gruevskit, kryetari i partisë GROM, Stevço Jakimovski po kalon netët nëpër

Bejli: Maqedonia është e bukur, por po ngulfatet në bërllok

Ambasadori amerikan në Maqedoni, Xhes Bejli, e prezantoi në Shkup premierën e filmit aventuresk dokumentar me titull “Oqeani nga Plastika”,

Ja pse po vonohen Ahmeti e Gruevski

Pa-vendosmëria e BDI-së për mbështetjen e mandatarit të ri për formimin e Qeverisë së re, sipas analistëve, thellon edhe më