Shoqata turke qëndron pas “çerdhes fetare – BLETA” (Video)

Back to homepage

Shoqata turke qëndron pas “çerdhes fetare – BLETA” (Video)

Pas çerdhes së fëmijëve “Bleta” që ofron mësime fetare për fëmijët e moshës 3 deri në 5 vjeç qëndron një shoqatë humanitare me prejardhje nga Turqia. Në çerdhen “Bleta” fëmijët edukohen në frymë fetare që nga mosha 3 vjeçare. Në

Read More

Në zgjedhje lokale nevojiten kuadro të reja, e jo “aminxhinj” të liderëve partiakë

Zgjedhjet lokale shihen si afat i fundit që partitë politike shqiptare, parlamentare dhe jo parlamentare të promovojnë, ti ofrojnë popullit njerëz me ide, mendime dhe koncepte të reja, e jo të riciklohen kuadrot e njëjta që janë në skenë tani

Read More

127 mijë euro do të jepen për pizhame e batanije në klinikat e Maqedonisë

Klinika Universitare dhe Qendra Urgjente në Shkup do të furnizohen me pizhame, batanije, dyshekë dhe papuçe. Kështu u bë e ditur nga Drejtoria për Furnizime Publike (DFP). Sipas konkursit të DFP-së këto furnizime do të bëhen në kundërvlerë prej 7.800.000

Read More

SHQIPTARË, MOS KINI FRIKË NGA IDENTITETI JUAJ

Nga Frank Shkreli “Jeta është e shkurtër e studimi është i lodhshëm, njeriu është përtac nga mendja, publiku është i durueshëm dhe perdja është e siguruar kundrejt vërshëllimave, kështu që përse dikush të shqetësohet për faktet, kur është kaq e

Read More

Ja sa duhet të prisni në vendkalimet e Maqedonisë

Në këtë periudhë të verës është shtuar fluksi i makinave nëpër pikat kufitare. Radhët më të gjata janë në vendkalimin Tabanoc, sidomos në hyrje, në këtë periudhë kur për pushime vijnë mërgimtarët tanë. Sipas Auto – Moto Lidhjes së Maqedonisë

Read More

Atletin shqiptar e lëndojnë gjatë garës në Serbi, por lufton deri në fund dhe fiton medaljen e artë për Shqipërinë

Një histori në kufijtë e të pabesueshmes kjo e David Nikollit, 23-vjeçarit mirditor i cili pas shumë peripecish ia ka dalë të lartësojë, të dielën që lamë pas, flamurin kuqezi në Beograd të Serbisë. Davidi ka marrë medaljen e arit

Read More

Nëse shpërthen Lufta e Tretë, këto janë 10 vendet më të sigurta në botë

Lufta e Tretë Botërore është diçka që asnjë njeri në botë nuk dëshiron që të ndodh. Por, duke i parë ngjarjet aktuale në botë dhe mospajtimet mes fuqive më të mëdha botërore, një luftë e tillë mund të ndodh. Në

Read More

Ndjekje si nëpër filma, policia qëllon me armë ndaj 2 shqiptarëve (FOTO)

Dy të rinj shqiptarë rrezikuan jetën e oficerëve të policisë gjatë një ndjekje me makina në Mandelieu La Napoule të Francës mbrëmjen e së martës. Mediat lokale shkruajnë se shqiptarët po ndiqeshin nga policia pasi u zbuluan teksa po përpiqeshin

Read More

Luftë brenda BDI-së në Gostivar, ja kë e sulmon Komandant Kravata

Antar i LPK, Themeluesi i UÇK-së, dhe i pari i logjistikës së luftës në Maqedoni Komandant Shefit Xhaferi-Kravata reagon ashpër ndaj deklaratës së “gjeneral” Petrit Mënajt dhe përkrahjen që ja bën Nevzatit Gostivarit për Interesa personale. Ai ja tregon rrugën

Read More

Sllupçani – fshati me 13 kafeteri (FOTO)

  Sllupçani që njihet me sakrificën dhe betejat e luftës së UÇK-së në vitin 2001, sot njihet më shumë për nga kafenetë. Janë plotë 13 kafeteri që punojnë, të cilat janë kudo nëpër fshat. Një banor i këtij fshati që

Read More