Pep Guardiola sot ka kundërshtar yllin nga Kosova, Xherdan Shaqiri, me Liverpoolin, lider në Premier League. Pep Guardiolës nuk ia mbushte syrin, nuk i futej aq në punë Shaqiri sa ishin në Bayern dhe nga aty Shaqa u largua dhe në vitin 2015 shkoi në Inter për një kohë shumë të shkurtër, pastaj kaloi në Stoke (2015-2018) në Premier League, tani është pjesë e gjigandit anglez Liverpoolit. Sot në orën 21.00 Manchester i City, që ka trajner Pep Guardiolën, përballet me Liverpoolin e Shaqirit.

Dhe tani Shaqa është lider me 54 pikë, shtatë më shumë se City i Guardiolës që renditet në vend të tretë.  Shaqa për kundërshtar ka trajnerin që dikur nuk mund ia mbushte syrin!