Copy Code

Kujt i pengojnë “Ballistët”?!

Kur kanë kaluar më shumë se 48 orë nga zhvillimi i ndeshjes eliminatore për Kampionatin Botëror Rusi 2018 ndërmjet Maqedonisë dhe Shqipërisë, ne si Tifogrup “Ballistët” ende nuk mund ta kuptojmë dhe pranojmë sjelljen e gjithë këtij shteti bastard ndaj neve. Kujt i pengojnë “Ballistët”? Pse nuk lejohemi të qëndrojmë aty ku duam, në tribunë? Pse në secilën sfidë provokuese na ngriten kurthe dhe pengesa shtesë për të na maltretuar e penguar në qëllimin tonë të vetëm, të qëndrojmë në tribunë dhe të përkrahim SKUADRËN dhe KOMBËTAREN tonë ?!�

Është folur shumë për vendimin e çuditshëm të federatës së futbollit të monkeydonisë, të transferojë në Strumicë ndeshjen monkeydoni-Shqipëri, vetëm pak kohë pasi në Shkup u zhvillua Super Kupa e UEFA-së ndërmjet Real Madridit dhe Mançester Junajtedit. Ok, nuk na pëlqeu por e pranuam edhe këtë sfidë si shumë tjera, pasi fundja ne jemi të gatshëm të japim gjithçka në mbështetje të Kombëtares tonë. Por jo, dikush me ngulm insistonte ne të mos jemi në tribunë! U maltretuam nga forcat policore për orë të tëra në udhëtimin tonë maratonik drejt Strumicës dhe kur ne nuk u përkulëm as para kësaj sprove, na ndalohet të hyjmë në tribunë me arsyetime nga më të çuditshmet. Ndalohet futja e transparenteve të “Ballistëve”, ndalohen bluzat dhe fanellat e grupit tonë, nuk lejohet hyrja e tifozëve që ishin të pajisur me bileta e pengesa tjera të shumta me një qëllim, “Ballistët” mos të jenë në tribunë! Turp, turp dhe vetëm turp. �

Na dhemb shumë që nuk ishim në tribunë, por jemi krenar se sjellja juaj na bën të ndjehemi edhe më të rëndësishëm. Na keni frigën edhe pse e dini se arma jonë është tifozëllëku. Ju vjen turp të pranoni të ju sundojmë nga tribuna, ashtu si bënë vëllezërit tanë që arritën të hyjnë në stadiumin e Strumicës. �Jeni për tu ardhur keq, sepse vazhdimit po thirni në iniciativa për të kthyer tifozët në tribuna, ndërsa ne, ne të vetmit që gjithmonë jemi aty, jemi të papranueshëm për ju. A mos prisni ndoshta të mbështesim përfaqësuesen e monkeydonisë, duke patur kombëtaren tonë që është e shenjtë për ne?! U janë ngatëruar aq shumë “kabllot” në kokë, sa që nuk dini çka bëni. Vetë shteti është në luftë të vazhdueshme në të gjitha sferat, dhe ne që jemi shqiparë për kokat tuaja boshe jemi të papranueshëm në tribunë, vetëm e vetëm se duam të bëjmë tifo! Jeni të kompleksuar nga gjithçka shqiptare. Ju pengon emri jonë, ngjyrat, ndërsa shfaqja e flamurit tonë ju nxjerrë nga lëkura o të ndjerë!�

Në gjithë këtë situatë tragji-komike deri diku i kuptojmë sllavohienat, pasi prej tyre edhe nuk presim diçka më shumë. Por cili është roli i shqipfolësve të federatës sllave në krye me KRYETRADHËTARIN MUAMET SEJDINI në gjithë këtë storie?! A ndjeheni rehat në shpirtin tuaj nëse keni kryer obligimet morale në mbrojtje të dinjitetit dhe përgjegjësive për të cilat jeni zotuar?! Nëse ndjeheni Shqiptarë, si nuk arrini të ngreni zërin në mbrojtje të shqiptarëve?! Nuk ju thërasim të vini në tribunë me ne për të bërë tifo, por thjesht për të bërë detyrën tuaj në mbrojtje të bashkëkombasve tuaj që maltretohen nga polica e ndalohen të hyjnë në tribunë për një ndeshje futbolli.
Keni gabuar rrugën shumë keq dhe kahja që keni marrë do ju çojë në humnerë! Sepse atje kanë përfunduar të gjithë që i kanë kthyer shpinën KOMBIT!
Ju këtë e bëni disa herë dhe nuk kemi dyshim se një ditë do të merrni “shpërblimin” për veprimet tuaja të turpshme.