Ja si duhet të jetë Ligji për përdorim e gjuhës shqipe në Maqedoni?

Back to homepage

Ja si duhet të jetë Ligji për përdorim e gjuhës shqipe në Maqedoni?

Që gjuha shqipe të mos jetë një atdhe i humbur për Shqiptarët në Maqedoni Arben LLALLA Ka disa kohë që po dëgjojmë deklarata nga politikanët sllavo-maqedonas dhe shqiptarë se gjuha shqipe do të zyrtarizohet shumë shpejtë në Maqedoni. Çështja është

Read More

Mësoni sesa policë do ta sigurojnë lojën Real Madrid – Manchester United në Maqedoni

Shkupi do të “vlojë” nga policia gjatë Superkupës së UEFA-s më 8 gusht, në mënyrë që të kalojë pa probleme. Për sigurinë e Superkupës do të angazhohen rreth 2 mijë policë. Anëtarët e Ministrisë së Brendshme (MPB) do të vendosen

Read More

Zbulohen motivet e vrasjes së dyfishtë në Pejë

Xhavit Panxha është njëri ndër tre të arrestuarit e sotëm në Kosuriq të Pejës për vrasjen e dyfishtë të vëllezërve Berisha që ndodhi pasmesnate në njërin prej maleve të këtij fshati. Burime brenda policisë së Kosovës kanë treguar për mediat online

Read More

Berat Buzhala tallet me gratë e mbuluara në mes të Prishtinës (Foto)

Gazetari kosovar Berat Buzhala pasi ka realizuar një “selfie” në një shesh të Prishtinës, ku në sfond duken tre gra myslimane të mbuluara plotësisht me veshjen e njohur si burka, e ka postuar atë në Facebook ku nuk kursen as

Read More

Debate të ashpra për buxhetin, përmendet diskriminimi në Stajkovcë pas përbytjeve (VIDEO)

Amendamentet për rishikimin e buxhetit kanë përplasur deputetët e pushtetit dhe opozitës Maqedonase. Amendamenti i pestë i VMRO-DPMNE-së që të ndahen mbi dy milion euro për dëmshpërblimin e qytetarëve të Ohrit, Strugës dhe Prespër nga tërmetet, ka bërë që pushteti

Read More

Hapja e dosjeve do ta tronditë Kosovën

Çështja e spiunëve të UDB-së dhe hapjes së dosjeve është bërë temë tabu në Kosovë. Edhe pse Kosova po mbush dy dekada nga çlirimi prej ish-regjimit serbo-sllav dhe tani funksionojmë si shtet i pavarur, asnjëra nga partitë politike, që po

Read More

iPhone 9 do të jetë celulari më i mirë i Samsung

Përderisa të gjithë po e presin 10 vjetorin e Apple dhe celularin e ri, kanë filluar thashethemet rreth versionit të vitit të ardhshëm, që jozyrtarisht quhet “iPhone 9”. Thashethemet e fundit përfshijnë rivalin më të madh të Apple, Samsung. Sipas

Read More

Kush është 30-vjeçari që pagoi 80 mijë euro për vrasjen e aktorit në Tiranë

Policia bëri me dije ditën e sotme se kishte zbardhur të gjithë ngjarjen e ndodhur dy ditë më parë, ku mbeti i plagosur aktori Mishel Prela. Mësohet se për të vrarë Prelën, Ervin Zallumi ka paguar një shumë prej 80

Read More

Familjes Berisha iu vranë pesë burrat e shtëpisë

Shtëpia e familjes Berisha në Kosuriq të Pejës tashmë është mbush me njerëz. Menjëherë pasi të afërmit kanë marrë lajmin e kobshëm për vrasjen e dy vëllezërve Berisha, ata kanë mësyer shtëpinë e tyre në fshatin Kosuriq. Klan Kosova, ka

Read More

Maqedoni, 12-vite e gjysmë burg për pedofilin që ka sulmuar seksualisht të miturën

12-vjet e gjysmë burg, ka marrë një person, i cili pothuajse një vit ka kryer sulm seksual mbi vajzën e V. P. Vetë nëna e vajzës, rastin e ka njoftuar në profilin personal në Facebook. ‘Saktë pas një viti luftë,

Read More